Indīgie telpaugi un darba aizsardzība
Bieži apkopēju pienākumos ir arī telpaugu kopšana. Nedrīkst aizmirst, ka starp iemīļotiem telpaugiem varētu būt arī indīgi. Protams baudot ziemas dārza skatu nav bīstami, bet kopot gan varētu būt. Tāpēc noteikti attiecīgus darbiniekus jāiepazīstina ar šādiem pastāvošiem riskiem, jāizsniedz aizsardzības līdzekļu un nepieciešamības gadījumā jāizstāda darba aizsardzības instrukcija.
Latvijā viens no iecienītiem, krāšņiem telpaugiem, ir Dīfenbahija («Dieffenbachia»). Šī dekoratīvā puķe ir ķīmiski kodīga. Pārstādot uzmanies, lai indīgā auga sula nenokļūst uz ādas vai acīs!
Diezgan populāri indīgi telpaugi ir dažādas eiforbijas («Euphorbia»), piemēram, tā sauktais Kristus ērkšķis («Euphorbia milii»), kas zied skaistiem sarkaniem ziediem. Tās visas satur indīgu, baltu piensulu. Var sajaukt ar kaktusiem, no kuriem indīgs nav neviens. Ziemassvētku zvaigzne («Euphorbia pulcherrima»). Apgriežot puansetijas, ir ļoti jāuzmanās no auga pienainās sulas, kura, nokļuvusi uz ādas, var radīt grūti dzīstošas brūces. Uzmanies, lai puķes sula neiekļūst acīs, mutē vai deguna gļotādā! Saindējoties sākas vemšana, mutē parādās dedzinoša sajūta, galvā reiboņi.
Kallu dzimtas skaisto lapu augs singonija («Syngonium») satur oksalātus, kas izraisa gļotādu kairinājumu, apsārtumu, dedzinošu sajūtu. Tāpat arī efejvīni («Cissus rhombifolia») jeb istabas bērzi, filodendri («Philodendron»), epipremni («Epipremnum»), monsteras («Monstera deliciosa»). Pēdējām, starp citu, ir ēdami, ļoti garšīgi augļi, tikai to pašu oksalātu dēļ tiem ir «spalvaina pēcgarša».
Dzirdēts, ka indīgi ir amariļļi – hipeastru sugas augi («Hippeastrum»). To sīpoli un augļi satur alkaloīdus, bet lielāko gada daļu šie sīpoli pavada podiņā, ārā ir vien lapas un iespaidīgie ziedi! Krietni indīgāks ir cits sīpolaugs – jūras urgineja («Urginea maritima») jeb jūras sīpols.
Skaistās acālijas («Azalia») ir indīgas. Efejas («Hedera»). Šausmīgi indīgi ir oleandri («Nerium oleande»), tos parasti istabās neaudzē, bet ziemas dārzos gan.
Asparāgi («Asparagus»), daži fikusi («Ficus»), tostarp gumijkoki («Ficus elastica»), var izraisīt alerģiskas reakcijas, dermatītu.
Vēl tāds pievilcīgs augs rēja («Tradescantia spathacea»), kuram lapu augšpuse zaļa, apakšpuse tumši sarkana.
Informācija par telpaugiem ir iegūta no www.mammamuntetiem.lv