Latvijā apstiprināts Darba aizsardzības attīstības plāns 2024.–2027. gadam: Drošas un veselībai nekaitīgas darba vides veicināšana
Ministru kabineta rīkojums Nr. 501, kas pieņemts 2024. gada 18. jūnijā, apstiprina Darba aizsardzības jomas attīstības plānu 2024.–2027. gadam, kas izvirza nozīmīgus mērķus darba drošības uzlabošanai Latvijā. Šis plāns aptver vairākas galvenās jomas, lai veicinātu drošu un veselīgu darba vidi, izglītotu darba devējus un darbiniekus, kā arī stiprinātu institūciju spējas uzraudzīt un īstenot darba aizsardzības prasības.
Galvenie mērķi un prioritātes
Plāns uzsver sabiedrības informētību par drošu un veselībai nekaitīgu darba vidi. Tiek plānoti informatīvi pasākumi, kas ir vērsti uz darba devēju un nodarbināto izpratnes paaugstināšanu par darba drošību un preventīvas kultūras attīstīšanu, kā arī nelaimes gadījumu un arodslimību skaita samazināšanu. Par plāna īstenošanu atbildīgā iestāde ir Labklājības ministrija (LM), kas sadarbojas ar Valsts darba inspekciju (VDI), Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūtu (RSU DDVVI), Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību (LBAS) un citām iesaistītajām organizācijām.
Konkretizētie uzdevumi un pasākumi
1. Sabiedrības izglītošana un informēšana
- Videomateriāli un informatīvās kampaņas: Tiks izstrādāti 16 videomateriāli, kas skaidros darba aizsardzības tēmas un būs pieejami internetā un sociālajos tīklos. Šādi materiāli, piemēram, varētu iekļaut padomus par ergonomiku, pareizu darba vietas iekārtojumu vai psihoemocionālo risku samazināšanu.
- Tiešsaistes diskusijas un intervijas ar ekspertiem: Tiks organizēti 32 raidījumi, kuros eksperti skaidros aktuālus jautājumus darba drošībā un veselības aizsardzībā. Šādu diskusiju tēmas varētu aptvert darba vides riska faktorus dažādās nozarēs, piemēram, ķīmisko vielu iedarbību rūpniecībā vai psihoemocionālo risku pārvaldību birojos.
2. Atbalsts uzņēmumiem, īpaši mazajiem un mikro uzņēmumiem
- Semināri un konsultācijas: Mazajiem un mikro uzņēmumiem tiks sniegtas konsultācijas un apmācības, kas veicinās drošas un veselībai nekaitīgas darba vides izveidi. Šajos semināros tiks skaidroti efektīvi risinājumi psihoemocionālo risku novēršanai, piemēram, kā izveidot darba apstākļus, kas samazina stresu un uzlabo darbinieku apmierinātību.
- Mācību ekskursijas: Plānā iekļautas arī ekskursijas uz uzņēmumiem, kas veiksmīgi ieviesuši darba drošības labās prakses piemērus. Tas ļaus citu uzņēmumu vadītājiem un speciālistiem iepazīties ar praktiskiem risinājumiem, kas jau darbojas, piemēram, ražošanas nozarēs, kur ieviesti efektīvi risinājumi ergonomikas nodrošināšanai.
3. Preventīvās kultūras veicināšana
- Kampaņas jauniešu un skolēnu vidū: Īpaša uzmanība tiks veltīta darba aizsardzības apziņas veicināšanai bērnu un jauniešu vidū. Tiks organizētas četras informatīvas kampaņas, kas būs orientētas uz jauniešu izglītošanu par darba drošību. Piemēram, jauniešiem profesionālajās skolās, kas sagatavo bīstamo nozaru speciālistus, tiks piedāvāti konkursi un praktiskas nodarbības par drošu darba vidi.
4. Valsts darba inspekcijas (VDI) kapacitātes stiprināšana
- Digitālo risinājumu ieviešana: Tiks uzlabota VDI darba efektivitāte, ieviešot mūsdienīgas IT platformas inspektoru apmācībai un konsultāciju kvalitātes novērtēšanai. Digitālās platformas ļaus inspektoriem ātrāk un precīzāk uzraudzīt darba aizsardzības prasību ievērošanu dažādos uzņēmumos, kā arī nodrošinās vieglāku piekļuvi mācību materiāliem.
- Apmaiņa ar starptautisko pieredzi: Lai uzlabotu inspektoru profesionālo zināšanu līmeni, tiks rīkotas pieredzes apmaiņas programmas un apmācības ar citu Baltijas valstu darba inspekcijām, kā arī plānotas starptautiskas konferences par labās prakses apmaiņu.
Finansējums un papildus resursi
Plāna īstenošanai paredzēts izmantot finansējumu no valsts budžeta, Darba negadījumu speciālā budžeta un Eiropas Savienības fondiem, kas ļaus nodrošināt dažādus informatīvos, izglītojošos un tehnoloģiskos risinājumus. Piemēram, Eiropas Sociālā fonda Plus (ESF+) līdzekļi tiks izmantoti, lai finansētu veselības veicināšanas un drošības pasākumus darbiniekiem ar augstu darba spēju zaudēšanas risku, kā arī VDI procesu modernizāciju.
Darba aizsardzības jomas attīstības plāns 2024.–2027. gadam apliecina Latvijas apņemšanos veicināt drošu un veselīgu darba vidi visiem strādājošajiem, izmantojot daudzpusīgas aktivitātes, kas ietver gan praktisko atbalstu uzņēmumiem, gan plašu sabiedrības informēšanu un apmācību visos līmeņos.